Proč je důležité relaxovat?

Relaxace je stav, kdy dochází k uvolnění napětí, jak fyzického, tak i psychického. V dnešní době, kdy jsou některé zdravotní problémy, které se nás drží, psychosomatického původu, by měl být odpočinek a relaxace nedílnou součástí našich životů. Nehledě na to, že neustálé vyčerpání a psychická námaha může vést až k psychickému zhroucení nebo onemocnění.

Pomocí odpočinku a relaxace se dokážeme zbavit stresu a únavy. Relaxovat můžeme sami, ve dvou nebo při nějaké skupinové aktivitě. Určitě neuškodí se seznámit s autogenním tréninkem či dalšími samostatnými relaxačními cvičeními.

Odpočinout si můžete i při masáži, přečtěte si, jaké jsou její  druhy!

Podmínky pro úspěšnou relaxaci a základní relaxační metody

Než začnete s tréninkem samotné relaxace, je potřeba si pro ni vymezit v bytě místo. Ať už to bude jen malý koutek nebo celá místnost, vždy platí, že se zde musíte cítit příjemně. Nemělo by na vás odnikud táhnout, pokud budete při relaxaci sedět, dejte si na zem pohodlný polštář, pokud budete ležet, tak si na podlahu položte měkkou podložku.  Vymezte si čas pro relaxaci a respektujte ho. Ze začátku si třeba stanovte půl hodiny dvakrát za týden. Zkoušejte různé relaxační metody, některé vám budou vyhovovat více a některé méně. Pokud se po relaxaci nebudete cítit příjemně odpočatí, nejspíše pro vás nebude daná technika vhodná. Jako vždy a u všeho zde platí, do ničeho se nenuťte!

Mezi nejzákladnější relaxační techniky patří poslech relaxační hudby. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte, pusťte hudbu a párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Zavřete oči a zkuste se soustředit jen na tóny či zvuky, které slyšíte. Zvolna přitom dýchejte a zkuste na nic nemyslet a pouze vnímejte hudbu.

Osvědčenou odpočinkovou metodou je arteterapie. Při výtvarné či rukodělné činnosti, která vás bude bavit, se ponoříte do procesu tvoření a na chvilku zapomenete na shon a starosti.

Dechové cvičení

Další nenáročná relaxační metoda je dechové cvičení. Opět si lehněte na podložku nebo se uvolněně posaďte do tureckého sedu.  Desetkrát za sebou pak zopakujete následující cvičení: při nádechu napočítáte do tří, pak zadržíte dech (opět napočítáte do tří) a vydechovat budete s počítáním na šest. To znamená, že výdech bude stejně dlouhý jako nádech a zadržení dechu dohromady. S procvičováním pak můžete intervaly libovolně prodlužovat.

Vhodnou relaxační technikou je také procházka. Vyberte si místo, které je vám příjemné, ideálně někde v přírodě (les nebo louka) a udělejte si nějaký kratší okruh tempem, které vás nevyčerpá. Pohled do zeleně vás nabudí a pohyb vyplaví ve vašem těle endorfiny. Stačí i dvacet minut volné chůze a uvidíte, že si vyčistíte hlavu.